Аце Боцевски - Циган - THU, 27 NOV 1997 00:08:12 GMT PUCANJI U REZIM AIM Skopje, 26.11.1997
  Објавено на
share

http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199711/71127-003-pubs-sko.htm

THU, 27 NOV 1997 00:08:12 GMT

PUCANJI U REZIM

AIM Skopje, 26.11.1997

Ace Bocevski, poznatiji kao "Cigan", u stilu Al Kaponea ubio je usred Skopja Senada Ibraimija. Jurili su se kolima u centru glavnog grada Makedonije, na domak Narodnog Sobranja. Cigan u crnom "Sevroletu-Corvette", a nesrecni Senad u "mecki", koju je policija nekoliko dana ranije proverila da li je ili nije blindirana.

Ubica je danima vrebao zrtvu. Namestio mu je zasedu u kraju grada, na mestu nekadasnje rampe, gde vozaci moraju da uspore. Sto zbog poslovicnih rupa na ulici, sto zbog kamenih kocki kolovoza. Ne sluteci nista, Ibraimi je naleteo na metke Bocevskog. Tesko ranjen pojurio je ka centru grada. Nije izdrzao vise od oko 800 metara. Udario je kolima u drvo. Cigan ga je sustigao, izvukao iz kola i ustrelio jos jednom. Da bi se odigurao, kazu ocevidci.

Hladnokrvno, ne mareci nista, Bocevski je okrenuo broj na mobilnom telefonu i bez ikakvog uzbudjenja porucio poznatom sugovorniku: "Gotovo je!" Zatvorio je telefon, podigao nogu na tocak kola i sacekao policiju. Nalazi se u pritvoru.

Kako su kasnije govorili svedoci, iz samog sevroleta je u guzvi nestao covek u beloj vindjakni, koji je svo vreme posmatrao zversko ubistvo, koje sve vise i vise lici na surovu egzekuciju.

Dve cinjenice, medjutim, najvise uzbudjuju ovdasnju javnost. Prvo, gangsterski hladnokrvno ubistvo, sa debelim predumisljajem, zasedom i poslednjim metkom u potiljak i, zatim dojava da je sve sredjeno. Kada se te dve cinjenice povezu sa "kratkom biografijom" Cigana, razvija se prica, koja implicira najvisi vrh vlasti i drzave.

Naime, Ace Bocevski-Cigan, bio je deo obezbedjenja takozvanog "Saveza za Makedoniju" na izborima za predsednik i parlament 1994 godine, na cijem je celu bio predsednik Kiro Gligorov.

SYM su cinile tri makedonske partije proizasle iz SKM: Socijaldemokratski Savez, Reformske snage-Ciberalna partija i Socijalisticka partija. Njihov najaci konkurent je bio VMRO- DPMNE, nacionalno obojena, antikomunisticka partija, sa kojom su makedonski komunisti bili u latentnom gradjanskom ratu jos iz vremena SHS. Posto je VMRO-DPMNE veoma narastao posle 50 godisnjeg progona, SZM je za izbore 1994 godine angazovao posebnu grupu za obezbedjenje. Ta grupa, nazvana iz milosti "violinisti" trebali su da cuvaju predsednika Gligorova, zatim Branka Crvenkovska, lidera SDSM, Stojana Andova, sefa reformista i Kirceta Popovskog, sada vec pokojnog predsednika SP. Zvali su ih "violinisti" po ugledu na Al Kaponeove "hit mene", koji su "tompson" masinke nosili u futrolama za violine. Analogija, medjutim, nije time bila iscrpljena. SDSM-ovski "violinisti" su na mitinzima VMRO-DPMNE bili zaduzeni za provokacije. Za razbijanje skupova. Posto ih policija stitila, u krajnjoj liniji radili su za vlast, poceli ubrzo da prekoracavaju ovlascenja. U Prilepu su na masovnom mitingu opozicije, premlatili grupu mirnih gradjana, koji su izasli na promotivnom skupu poslanickih kandidata. To su ponovili i na mitingu u Kocanima. Najvise su delali nocu, ganjajuci omladince opozicije i aktiviste zaduzene da lepe predizborne plakate. Recju, radili su sve sto su hteli i nameracili. Sve pod zastitom policije, nekih ministara u Vladi, visokih funkcionera iz izbornog staba SDSM.

Lider te grupe "violinista", izmedju ostalih, bio je i Ace Bocevski. Kada su izbori prosli onako kako jesu, "violinisti" su ostali bez posla. Naime, opozicija je u drugom krugu bojkotovala izbore 1994 godine, a Gligorov je matematickom alhemijom i igrom oko drzavljanstva, pobedio u prvom krugu.

Problemi, koji ocito kulminiraju obracunima usred dana, poceli su kada su "violinisti" ostali bez dirigenta. SDSM je, pobedivsi, bio zauzet sastavom Vlade, ali i mahinacijama kako da iz Saveza za Makedoniju da istisnu nezgodne Reformiste. Ostavljeni sami, "violinisti" su poceli da rade za sebe uz tihu podrsku policije i nekih visokih funkcionera SDSM. Tukli su i uterivali reket naokolo. Toliko su se osilili da su u naletu nekontrolisanog besa, razbili u paramparcad elitni skopski nocni lokal "Hard Rock". To je bila kap koja je prelila casu. Posto je nocni klub bio steciste novokomponovane elite, a vlasnici bliski i SDSM ali i nekim drugim, nastupajucim mocnicima, skandal je bio neminovan. Vlasnici "Hard Rocka" su digli prpisnu galamu. Vracanja nije bilo.

U skandalu koji je preplavio novine, koji su uprkos kontroli, ipak dobili "zeleno svetlo", implicirani su tadasnji ministar Djuner Ismail i sadasnji Laze Kitanovski. Neocekivana smela reakcija vlasnika, koji su ocito imali podrsku, zatim napad iz sopstvenih redova-reformisti su pohitali da zatraze istragu- naterali su SDSM da prihvati istragu. Istraga je odmah inkriminisala Bocevskog i grupu violinista. Neki su dobili i zatvorske kazne, ali su mahom ostali na slobodi.

Ubistvom Senada Ibrahimija, "violinisti" ponovo stupaju na scenu. Izvestaci makedonskih medija ne kriju da su na mestu ubistva, pre policije, dosli skoro svi clanovi, a i neki dirigenti "violinista2. Kazu ocevidci da su oni izvrsili pravi "uvidjaj", a ne policija.

Cakstovise, Bocevskog nije priveo pripadnik kriminalisticke, vec saobracajne policije. Na samom mestu ubistva vladao je neopisiv haos, koji je iskusnije posmatrace podsecao na guzvu posle atentata na predsednika Gligorova, oktobra 1995 godine. I tada, a najverovatnije i sada, su unisteni svi dokazi koji bi mogli da postenu istragu upute u pravcu narucioca ubistva, a ne samo na egzekutora, koji se sam predao.

Bocevski je bio toliko hladnokrvan nakon ubista, sto je sa cigaretom u ustima, posle dobro obavljenog posla, sacekao da bude uhapsen. Novinari crnih hronika tvrde da je Cigan ubedjen da ce ga "ledja" iz vremena kada su "violinisti" bili miljenici SDSM, ponovo odbraniti. Cak se spekulira da ce brzo nestati, kada se slegne prasina.

Makoliko ubistvo nadomak Sobranja izgledalo kao najobicniji obracun mafijasa, postupno na povrsini izbijaju cudne cinjenice.

Naime, sada ispada da ubijeni Senad Ibrahimi nije mafioz. Naprotiv, svi anketirani susedi na sav glas govore da je bio dobar i posten covek, koji je svima pomagao. zatim, da nije imao nikakve dugove. Branio je zaposlene u svojoj firmi. Navodno, to je razlog ubistva. Braneci zaposlene od bahatog Cigana, pretukao ga je jednom prilikom. Stvara se utisak da je Cigan, uvredjen i ponizen ubio Senada. Inace, tek dva dana nakon ubistva na svetlo dana izbija cinejnica da je Senad Ibrahimi, velik kao vrata, bio nekadasnji sampion u boksu.

Kada se sve to stavi u kotao ovdasnje kuhinje, dobijaju se razna politicka jela. Prva pretpostavka je da se stvari u SDSM razmotavaju. U sukobu mfrakcija, od kojih jedna predvodjena predsednikom Sobranja Tito Petkovskim, tvrdi sada da su sve te afere i skandali, osobito slucaj "violinista" i "Hard Rocka", naneli veoma veliku stetu SDSM, poceli su da izlecu reketari. Tvrdi se cak da je ceo slucaj "Senad" priredjen da bi se implicirao sadasnji ministar odbrane Laza Kitanovski, koji je za vreme izbora 1994 godine, kao sef kriznog staba SDSM i Saveza za Makedoniju, bio i gazda "violinista".

Cela hrpa logicnih pitanja ostaje bez odgovora, sto samo otvara vrata svakakvim spekulacijama. Zasad je jasno samo to da je Cigan pucajuci u glavu poginulog Senada, upukao i srce rezima, koji ce sada morati da se zaista upregne u objasnjavanje i razjasnjavanje. Ako nista drugo, da dokaze, da mafija nije osvojila i Makedoniju.

U svakom slucaju, drzi komentar ovdasnjih posmatraca, da je Makedonija definitivno pala na dnu post-komunistickog haosa. Nije vise ni iz daleka oaza mira, a sudeci prema naglasenoj socijalnoj nervozi, na dobrom putu je da izbori, koji neminovno slede, doceka eksplozijom.

AIM Skopje SLOBODAN CASULE




КОМЕНТАРИ




Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани