Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун
  Објавено на
share

 Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун

Anti Covid vaccine protesters clash with police in Greece | eKathimerini.com

Kусо пред почетокот на говорот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во рамките на Меѓународниот саем во Солун, во центарот на градот се случија инциденти меѓу демонстрантите и полицијата на протестот против вакцината и задолжителната вакцинација.

Police, anti-vaccination protesters clash in Greece | CBC

Попладнево во Солун, се одржаа шест различни протести, на различни локации, организирани од синдикатите, од левичарско – анархистички организации, но и од антиваксерите, а ангажирани се над 5.000 полицајци.

Протестите завршија мирно, со исклучок на оној против вакцината и задолжителната вакцинација.
Демонстрантите ја нападнаа полицијата со камења, предмети и молотови коктели, по што полицијата интервенираше со солзавец, шок бомби и топови со вода, а инцидентите траеја кусо.
Меѓународниот саем во Солун се одржува традиционално секоја година во септември и е домаќин на странски изложувачи, со учество на земји од целиот свет, странски и домашни политичари и слично, а официјалното отворање е со говор на премиерот на Грција, кој ја соопштува владината програма и следните планови.
Традиционално, на првиот ден од саемот синдикатите одржуваат протести.
Саемот започна денеска и ќе трае до 19 септември.
Police use water cannons to disperse Athens protesters as Greek government  ushers in new vaccine law | Euronews 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани