Протести во Франција, Грција, Турција, Холандија, Романија, Германија, Британија и во други земји. Млади луѓе танцуваа но и се судруваа со полицијата без маски против мерките
  Објавено на
share

Протести во Франција, Грција, Турција, Холандија, Романија, Германија, Британија и во други земји. Млади луѓе танцуваа но и се судруваа со полицијата без маски против мерките 

 Hundreds Protest Vaccine Passports in London - The New York Times

На најголемиот ваков протест во Турција, демонстрантите се собраа без маски и со транспаренти и знамиња за да изразат незадоволство од епидемиолошките мерки на новата влада, кои, според нив, ги загрозуваат личните права и слободи, пренесува „Ројтерс“.

Од понеделник, турската влада воведе задолжителен доказ за вакцинација или негативен тест за Ковид-19 за сите корисници на меѓуградски превоз, како и за оние кои присуствуваат на големи настани, како што се концерти или театарски претстави.

Сите невакцинирани вработени во училиштата мора да прават ПЦР тестови двапати неделно, а маските и социјалното дистанцирање се неопходни на јавни места.

Околу 64% од Турците се целосно имунизирани како дел од националната кампања во која беа дадени повеќе од 100 милиони вакцини против ковид -19, но дневно се појавуваат околу 23.000 нови случаи, поради што министерот за здравство Фахретин Коча предупреди на „пандемија на невакцинирани” овој месец.

Десетици илјади луѓе протестираа денеска и низ Холандија против забраните за работа на ноќните клубови и баровите воведени за да се спречи ширењето на вирусот. Голем број луѓе, вклучително и музичари, побараа укинување на ограничувањата.

Организаторите повикаа на протести во десетина холандски градови, вклучувајќи ги Амстердам, Хаг, Гронинген и Мастрихт.

Во некои градови, поворката беше придружена со камиони со музички диџеи на нивните приколки.

Во Холандија, на клубовите и дискотеките им беше дозволено да се отворат кон крајот на јуни, а фестивалите и студентските забави беа дозволени. Меѓутоа, рестриктивните мерки беа повторно воведени со зголемување на бројот на заразени.

Властите побараа од Комитетот за кризи да размисли за повторно отворање на клубовите кон крајот на септември. Забраната, воведена во средината на август, треба да остане во сила до 1 ноември.

Организаторите посочуваат дека на младите им недостасуваат фестивали, поголеми забави и слични настани и дека забраните предизвикуваат бројни проблеми со менталното здравје.

 Coronavirus: Romania′s vaccination campaign hits some hurdles | Europe |  News and current affairs from around the continent | DW | 18.05.2021

 In Athens, thousands rally against COVID-19 vaccinations | Euronews

Coronavirus: Dutch COVID curfew protests turn violent | News | DW |  24.01.2021

Sit-in protest against terrorist PKK marks 3rd year in Diyarbakir, Turkey

France Limits Use of Health Pass for Shopping Amid Protests - Bloomberg
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани