ОСВРТИРЕЦЕНЗИИ НА АЛБУМИ Депеш мод – преглед на „Memento Mori“: нивното најдобро дело овој век (по мене најдоброто во 21. век)
  Објавено на
share

 ОСВРТ И РЕЦЕНЗИИ НА АЛБУМИ

Депеш мод – преглед на „Memento Mori“: нивното најдобро дело овој век (по мене најдоброто во 21. век)

 

По смртта на саканиот колега од бендот Енди Флечер, сега дуото повторно се обединува на трогателна, оживеана плоча

 
Од страна наТомас Смит

Depeche Mode се бенд кој постоел во крајности. На нивното патување од пискави попстери до алтернативни титани, тие живееја брз, тежок живот. Четките со смртта на водечкиот пејач Дејв Гахан се неславни, вклучувајќи ја и епизодата предизвикана од дрога во 1996 година, кога неговото срце престана да чука две минути. Слично драматично беше и нивната креативна временска рамка: членовите како Винс Кларк и Алан Вајлдер заминуваа во несоодветни моменти, а креативната тензија повремено вриеше меѓу Гахан и колегата ко-основач Мартин Гор . На крајот на краиштата, не можете да направите омлет со големина на „Mode“ без да скршите неколку јајца.

Но, и покрај тоа, смртта на клавијатуристот Енди Флечер , на 60-годишна возраст, минатата година се покажа како измачувачка. Заедно со Гахан и Гор, тој беше основач и одигра клучна улога во ублажувањето на егото и го одржуваше бродот да плови. Зборувајќи за NME , Гахан рече: „Флеч требаше да не надживее сите нас“ и дека сега кога го нема „сè уште не се чувствува реално“. Бендот не беше сигурен дали треба да продолжи со снимањето на „Memento Mori“, нивната 15-та плоча и прва во последните шест години. Сепак, загубата на Флет ќе ги зближи Гор и Гахан.

https://www.youtube.com/watch?v=iIyrLRixMs8


„Memento Mori“ – што од латински се преведува како „запомнете дека мора да умрете“ – е информиран од загуба, но и спасение и оживување. По проблематичните сесии на нивниот последен албум „Spirit“ (2017) и динамиката со која Гор ги презема водечките должности како текстописец, а Гахан повремено се чувствува креативно закржлавен, тука има обновена енергија за соработка и охрабрување. Вклучувањето на продуцентот Џејмс Форд [Arctic Monkeys, Shame] во постапката, заедно со Ричард Батлер од The R03;R03;Psychedelic Furs и копродуцентката Марта Салоњи [Bjork, Frank Ocean], скелетната екипа што го сними албумот по смртта на Флет е цврста и моќна.

Суптилното, недооценено темпо на „Повторно духови“ е звукот на двајца другари, обврзани со историјата да продолжат да одат напред, дури и ако нихилизмот просветли: „Времето е минливо / Погледнете што носи“ , воздивнува Гахан. Слично на тоа, на „Wagging Tongue“ напишана од Гахан, спрајт-синтетичката линија е поткопана од приказните за „големата поделба“ и принудени да „гледаат како умира друг ангел“ . Тие се речиси непријатно опседнати со темата, но прекрасното предавање на Гор на „Душата со мене“, балада што ја дели истата аурора и акорди како модерниот R&B, е феноменална: „Подготвен сум за последните страници / Бакни се збогум на сите мои земни кафези / се качувам по златни скали“ .

Секогаш постои загриженост дека „наследените“ чинови од ваков раст играат на сигурно, искористувајќи го нивниот културен отпечаток за камшикување билети и повторно издавање - што не е случај овде. „Memento Mori“ всушност претставува нешто како пречка што треба да се надмине додека Depeche Mode ја започнуваат нивната масовна светска турнеја ова лето: кога песните се толку силни, колку класици можат да отстранат за да ги оправдаат новите? „Луѓето се добри“ има футрола обложена со железо, бас и ритами кои го тресеат стадионот подготвени да го задржат своето место до хитот од 1990 година „Уживајте во тишината“; „Пред да се удавиме индустрискиот погон, се чувствуваат купишта на театрите со големина на „Никогаш не ме дозволувај“.

Да се R03;R03;има албум со ваков квалитет по она низ што помина бендот можеби изгледа чудесно, но Depeche Mode отсекогаш ги претворале превирањата, напнатоста и помрачните моменти во животот во магија. „Memento Mori“ е удобно нивниот најдобар албум од оваа страна на милениумот, и што е најважно, доказ за креативноста и пријателството. Музичкиот свет за него е побогат.

Детали

Depeche Mode го најавија новиот албум „Memento Mori“

  • Датум на издавање:  24 март 2023 година
  • Издавачка куќа:  КолумбијаКОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани