Хари и Меган одлетаа за Карибите со приватен авион... неколку дена откако присуствуваа на конференција на која на присутните им беше кажуваа дека -„климатските промени влијаат на нашето ментално здравје“.
  Објавено на
share

 Хари и Меган одлетаа за Карибите со приватен авион... неколку дена откако присуствуваа на конференција на која на присутните им беше кажуваа дека -„климатските промени влијаат на нашето ментално здравје“.

  • Војводата и војвотката од Сасекс прелетаа преку 4.000 милји со приватен авион по самитот  

Војводата и војвотката од Сасекс полетаа на карипски остров со приватен авион само неколку дена откако присуствуваа на конференција на која се разговараше за влијанието на климатските промени врз менталното здравје.

Хари и Меган користеа авион Dassault Falcon 7X за да летаат од Њу Џерси до Кануан, откако присуствуваа на самитот во Њујорк на 10 октомври, и повторно за четиричасовниот скок помеѓу ексклузивното повлекување и Атланта, Џорџија . 

Тие присуствуваа на конференцијата организирана од Project Healthy Minds, за време на која Зак Вилијамс, син на комичарот и актер Робин Вилијамс, им кажа на присутните дека климатските промени негативно влијаат на менталното здравје, особено кај младите луѓе.

Двојката во минатото сакаше да ги истакне своите зелени ингеренциите. Кога го интервјуираше Опра Винфри пред две години, Хари ги идентификуваше климатските промени и менталното здравје како две „итни прашања“.

Но, на парот не им се непознати ниту приватните авиони. Во 2019 година, Хари и Меган беа под лупа затоа што направија четири летови со приватен авион во период од само 11 дена, вклучително и еден до домот на Сер Елтон Џон во Ница.

Војводата и војвотката од Сасекс неколку дена летаа со приватен авион откако присуствуваа на самитот во Њујорк на кој се разговараше за ефектите од климатските промени врз менталното здравје

Војводата и војвотката од Сасекс неколку дена летаа со приватен авион откако присуствуваа на самитот во Њујорк на кој се разговараше за ефектите од климатските промени врз менталното здравје 

На присутните им беше кажано на конференцијата, организирана од непрофитната организација Project Health Minds, дека климатските промени имаат особено негативно влијание врз младите луѓе.

Хари претходно инсистираше да каже дека користи комерцијални летови „99% од мојот живот“, но беше забележан како користи приватни авиони во неколку наврати, вклучително и во 2019 година кога тој и Меган зедоа четири приватни летови за само 11 дена.

Сасекси летаа со приватен авион од Њу Џерси до карипскиот остров Кануан, а потоа до Атланта во ЏорџијаИзвори блиски до Хари велат дека Dassault 7X Falcon што парот го користел припаѓал на пријател со имот на Кануан

Извори блиски до Хари велат дека Dassault 7X Falcon што парот го користел припаѓал на пријател со имот на Кануан

Хари и Меган се сликани како заминуваат од продавница за гурманска храна во јахтскиот клуб Сенди Лејн и Марина во Глоси Беј, откако полетаа во Кануан во Сент Винсент и Гренадини 

Приватните летови испуштаат повеќе гориво по патник од нивните комерцијални колеги. Приватните летови на Сасекс изнесуваа повеќе од 4.000 милји, согорувајќи 9,6 тони емисија на CO2. Извор близок до Хари рече дека Falcon 7X му припаѓа на пријател кој има имот на Кануан,  објави Мирор . Тие додадоа дека парот користел комерцијален лет за да стигнат до самитот за ментално здравје во Њујорк.

Хари претходно изјави дека зема комерцијални летови „99% од мојот живот“, а имплицирајќи дека понекогаш користи приватни авиони за „да се осигура дека моето семејство е безбедно“.

Поранешниот пратеник и лидер на либералдемократите, Норман Бејкер, рече дека Сасекси непотребно ја оштетуваат животната средина „преку навиките за патување“ и лицемерни за значењето на климатската криза. 

 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани