Ѕвездата на „Пријатели“ Метју Пери почина на 54-годишна возраст од давење во базен со џакузи.
  Објавено на
share

 

Ѕвездата на „Пријатели“ Метју Пери почина на 54-годишна возраст од давење во базен со џакузи.

Од страна на   

Метју Пери почина на 54-годишна возраст, објави TMZ.

Омилената ѕвезда на „Пријатели“, наводно, била пронајдена мртов во џакузито на неговиот дом во раскошната населба Пацифик Палисадес во Лос Анџелес нешто по 16 часот во саботата.

Извори од органите за спроведување на законот изјавија за ТМЗ дека први лица кои реагирале побрзале на адресата по повикот во кој се пријавил срцев удар. Во моментов не е јасно кој се јавил на 911.

Изворите рекоа дека не била пронајдена дрога на местото на настанот и дека нема сомневања за валкана игра.

Во соопштението, полицискиот оддел во Лос Анџелес изјави за The Post: „Одговоривме на блокот 1800 на Blue Sail Rd за истрага за смрт на маж во 16:10 часот попладнево. Тој беше во своите 50-ти години“.

Пери - кој не бил оженет и немал деца - имал долга историја на злоупотреба на дрога и алкохол.

Тој откри за својата повеќедецениска битка со зависноста во мемоарите со наслов „Пријателите, љубовниците и големата страшна работа“, кои беа објавени минатата година .

Пери отишол на рехабилитација 15 пати и бил подложен на 14 операции за да се обиде да го ублажи оштетувањето на слузокожата на стомакот поради употреба на алкохол и опиоиди.

Актерот тврдеше дека за малку ќе умрел во 2018 година поради гастроинтестинална перфорација. Тој помина две недели во кома и пет месеци во болница. Девет месеци морал да користи и кеса за колостомија.

„Лекарите му кажаа на моето семејство дека имам 2 проценти шанса да живеам“, изјави Пери за време на промотивното интервју за неговата книга минатата година. „Ме ставија нешто наречено ECMO машина, која го прави целото дишење за вашето срце и вашите бели дробови. И тоа се вика Здраво Марија. Никој не го преживува тоа“.

Минатата година, Пери тврдеше дека потрошил близу 9 милиони долари за да се отрезни со текот на годините - и конечно триумфираше. Ѕвездата беше без дрога и алкохол од мај 2021 година.

Омилената ѕвезда на „Пријатели“ наводно била пронајдена мртва во џакузито на неговиот дом во населбата Пацифик Палисадес во Лос Анџелес нешто по 16 часот во саботата.
Getty Images за GQ
Пери (крајот десно) се прослави играјќи го омилениот Чендлер 10 сезони на иконата ситком „Пријатели“, која се емитуваше од 1994 до 2004 година. Дејвид Швимер.
NBCUniversal преку Getty Images
Бел шатор на местото на злосторството е виден во дворот на домот на Метју Пери во саботата.
WFLA
На почетокот на оваа недела, ѕвездата сподели морничава последна фотографија на својот Инстаграм профил на која е прикажан во џакузи.

На почетокот на оваа недела, ѕвездата сподели морничава последна фотографија на својот Инстаграм профил на која е прикажан во џакузи.

„Ох, толку топла вода што се врти наоколу ве прави да се чувствувате добро? Јас сум Метмен“, напиша актерот на фотографијата.

Тој последен пат беше сликан во јавноста од папараците во Лос Анџелес минатата недела, на 22 октомври, на пат на вечера со пријателите.

Мајката на Пери, Сузан Пери и нејзиниот сопруг Кит Морисон беа видени како пристигнуваат во домот на Метју во Пацифик Палисадес во саботата.
Холивуд JR / BACKGRID
Таткото на Пери, Џон Бенет Пери е виден како пристигнува во домот на Пери.
МЕГА
Извори од органите за спроведување на законот изјавија за ТМЗ дека први лица кои реагирале побрзале на адресата по повикот во кој се пријавил срцев удар.
Заднина
Полицаец ја гледа сцената во дворот на домот на Метју Пери во ЛА.
ЗАДНИНА
Во соопштението, полицискиот оддел во Лос Анџелес изјави за The Post: „Одговоривме на блокот 1800 на Blue Sail Rd за истрага за смрт на маж во 16:10 часот попладнево. Тој беше во своите 50-ти години“.
Заднина

Пери се прослави играјќи го омилениот Чендлер на фановите во иконата ситком „Пријатели“, која се емитуваше од 1994 до 2004 година.

Тој беше избран во шоуто на 24-годишна возраст, околу времето кога почна да се манифестира неговата зависност од алкохол.

Три години подоцна, во 1997 година, на ѕвездата и беа препишани опиоиди по несреќа на џет-ски - и тој брзо се навлече на нив.


Прочитајте повеќе за животот и борбите на Метју Пери:


Изворите рекоа дека не била пронајдена дрога на местото на настанот и дека нема сомневања за валкана игра.
ЗАДНИНА

Неговата зависност станала толку лоша што подоцна земал 55 апчиња Викодин дневно, а неговата тежина паднала на само 145 килограми.

За време на екот на годините на „Пријатели“, Пери честопати беше на лекување. Во текот на деценијата кога го снимаше ситкомот, тој направи повеќе станици на рехабилитација.

„Имаше години кога бев трезен за тоа време“, изјави Пери за People минатата година. „Сезона 9 беше годината во која бев трезен цел пат.

Меѓутоа, последователните периоди на трезвеност биле краткотрајни - а штетата по неговото здравје била долготрајна.

Пери беше избран во шоуто на 24-годишна возраст, околу времето кога почна да се манифестира неговата зависност од алкохол. Тој е сликан во тоа време.
©Warner Bros/Courtesy Everett Collection
Пери (втор од лево) е сликан во епизодата на Пријатели снимена во јануари 1998 година - само неколку месеци откако му биле препишани опиоиди. Тој е виден покрај Лебланк, Анистон и Кокс.
©Warner Bros/Courtesy Everett Collection

Во последниве години, Пери изјави дека конечно триумфирал над својата зависност и дека се бори во форма.

„Јас сум прилично здрав човек во моментов“, изјави тој во интервју за People во ноември минатата година.

„Она од што сум најмногу изненаден е мојата издржливост. Начинот на кој можам да се вратам од сето ова мачење и ужас“, додаде тој.

Пери е сликана минатата година. Трезната ѕвезда рече дека конечно ја победил својата повеќедецениска битка со апчиња на рецепт и алкохол и дека бил трезен.
Анџела Вајс / Гети Имиџис

Пери е роден во Масачусетс, но голем дел од детството го поминал во Канада.

Неговата мајка, канадската новинарка Сузан Лангфорд и неговиот татко, американскиот актер Џон Бенет Пери, се разделија пред неговиот прв роденден. Мајката на Пери потоа се омажи за новинарот на „Дејлин“, Кит Морисон во 1981 година.

Пери порасна богато во Отава, посетувајќи гимназија со Џастин Трудо, кој служи како актуелен премиер на Канада.

Сонувајќи да биде актер, Пери се преселил во Лос Анџелес како тинејџер и почнал да оди на аудиција за улоги во ТВ ситкоми и драми. Тој имаше кратки настапи во емисиите како што се „Растечки болки“ и „Беверли Хилс, 90210“ пред да дојде неговиот голем одмор со кастингот на „Пријатели“ во 1994 година.

Пери е сликан на неодамнешната фотографија со неговиот татко, актерот Џон Бенет Пери.
Instagram/@mattyperry4

Покрај таа иконична улога, Пери продолжи да се појавува и во други познати шоуа, вклучувајќи го и „Студио 60 на зајдисонцето“ на Арон Соркин.

Тој, исто така, глумеше во неколку хит-филмови, вклучувајќи ги „Будалите брзаат внатре“ (1997), „Целите девет дворови“ (2000) и „Повторно 17“ (2009).

Пери никогаш не се оженил и немал деца, но имал неколку романси што ги погодија насловните страници.

Пери се забавуваше со Џулија Робертс помеѓу 1995 и 1996 година. Ѕвездата на „Убава жена“ дури и гостуваше во втората сезона на „Пријатели“ (на сликата).
Ворнер Брос.

Тој се забавуваше со Џулија Робертс помеѓу 1995 и 1996 година, а иконата „Убава жена“ дури гостуваше во втората сезона на „Пријатели“.

Ѕвездата ја романсаше и актерката Лизи Каплан од „Злобни девојки“ и беше свршена со книжевната менаџерка Моли Хурвиц пред нивното разделување во јуни 2021 година.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани