Париз ги забрани тортинетите кои се најмуваат ( веста е од лето 2023) Париската забрана за „непријатни“ електрични скутери стапи на сила
  Објавено на
share

 Париз ги забрани тортинетите кои се најмуваат ( веста е од лето 2023)

Париската забрана за „непријатни“ електрични скутери стапи на сила

Париз во петок ќе стане првата европска престолнина што ќе ги забрани  "пловечките" електрични скутери од своите улици, оставајќи ги фановите разочарани, но олеснувајќи ги оние што го мразеа нивниот „непријатен“ фактор.

 

 
Еден човек го вози својот електричен скутер, или „тротинета“, покрај катедралата Нотр Дам во Париз, Франција на 23 август 2023 година.
Еден човек го вози својот електричен скутер, или „тротинета“, покрај катедралата Нотр Дам во Париз, Франција на 23 август 2023 година. © Мигел Медина, АФП
 

Жителите гласаа со речиси 90 отсто на референдумот во април за забрана на скутерите - славен како победа за директна демократија од страна на градоначалничката Ен Идалго , иако излезноста беше само 7,5 отсто.

Забраната се однесува на скутери за изнајмување кои се понудени од неколку оператори од 2018 година, иако луѓето сè уште ќе можат да се движат низ Париз со средства во приватна сопственост.

Со поплаки на корисници кои се шетаат низ пешаците на тротоарите или непријатно ги фрлаат своите возења на раскрсниците, 15.000 машини со две тркала во градот од провајдерите Tier, Lime и Dott се претворија во „непријатност“ за многу парижани, рече тогаш Хидалго.

Но, „толку многу луѓе беа тажни“ поради одлуката, рече американската инфлуенсерка од Париз, Аманда Ролинс (33), која често се движи со скутер - една од 400.000 луѓе што ќе го направат тоа во 2022 година, според бројките од операторите.

„Тие се само многу забавни! додаде таа, истовремено истакнувајќи дека можноста да се земе само еден нуди „навистина сигурен начин да се вратите дома... како заштитна мрежа“ во ноќите кога метрото се затвора пред баровите во главниот град.

Денот кога скутерите пристигнаа во Париз во 2018 година беше „како Божиќ... како да дојде Дедо Мраз преку ноќ“, се сеќава таа, пофалувајќи ја нивната употреба за обиколки низ градот со пријателите и нивната практичност кога застануваат за брза фотосесија на Инстаграм.

„Свртување на страницата“

Париз „е единствен случај“, рече Клемент Пет, шеф на операциите на „Тиер“ во Франција . „Тоа е голем пресврт на страницата“.

До петок, берлинската фирма собра 3.000 од своите 5.000 скутери, со зголемени црвени зони на мапата на нејзината апликација, кои покажуваат забрането паркирање во сè повеќе делови од Париз секоја вечер додека ги товари во комбиња.

Само една мала зона во центарот на Париз ќе има достапни скутери додека тркалата конечно не се откачат.

Како и другите оператори, свежо сервисираните машини на Tier ќе се упатат кон други градови каде што нуди услуга за скутери.

Прочитај повеќе„Поларизирана дебата“: Париз гласа за забрана на е-скутери за самопослужување

Некои Tier машини ќе останат во периферијата на Париз, а повеќето ќе се вратат во Германија или Варшава, додека Lime ги испраќа во Лил, Лондон , Копенхаген и германските градови, а Дот треба да испрати некои подалеку до Тел Авив.

„Ја свртевме страницата на скутерите“ за целиот париски регион, изјави Ксавиер Мирај, директор за јавни работи на Лајм.

Наместо тоа, како и другите оператори, Лајм се обложува на својата флота од 10.000 пловечки изнајмени велосипеди, наспроти околу 5.000 што ги нуди Tier.

Мешано влијание

Отстранувањето на пловечките скутери од Париз нема да значи дека тие целосно ќе исчезнат од улиците на главниот град, бидејќи многу луѓе скокнаа да поседуваат свои -- или повеќе егзотични возења како електричните едно тркала.

„Заедничките електрични скутери можат да бидат порта за стекнување личен скутер“, рече Ана де Бортоли, истражувач во лабораторијата за одржливост CIRAIG со седиште во Монтреал .

Таа истакна дека скутерите почнале да имаат влијание врз емисиите од парискиот транспорт во последниве години, при што моделите од втората генерација произведуваат емисии на јаглерод од околу 60 грама CO2 на километар.

Тоа беше „повеќе од личен велосипед, метро или приградски возови “ -- начините на транспорт најчесто заменети со патувања со скутер -- „но, исто така, замени некои возења со такси и патувања со лични автомобили “, правејќи „мали придобивки во условите на јаглеродот“.

„Мораме да го промениме начинот на кој се движиме што е можно побрзо... скутерите им дозволуваа на луѓето да пристапат до овој начин на транспорт, да го тестираат, да видат дали ги задоволува нивните потреби. Тоа често ги натера луѓето да сакаат да се префрлат“, де Бортоли. кажа.

И покрај тоа што возилата можеби понудија влијание врз животната средина, тие исто така направија данок на корисниците, при што 10 возачи загинаа во Франција само во јули според владините податоци - најтешката патарина досега во земјата.

Објавувајќи ги бројките претходно овој месец, шефот за безбедност на патиштата Флоренс Гијом „силно ги охрабри“ корисниците на скутери да носат шлемови, кои се задолжителни во некои градови како Италија и данскиот главен град Копенхаген.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани