Откриена е мистеријата за тоа кој е човекот на обвивката на четвртиот албум на насловната Лед Цепелин IV.
  Објавено на
share

 

Откриена е мистеријата за тоа кој е човекот на обвивката на четвртиот албум на насловната Лед Цепелин IV.

Но, еден локален историчар и голем обожавател на бендот сега откри дека човекот на сликата најверојатно е Лот Лонг од Мере во Вилтшир, фотографиран од Ернест Фармер.

Насловната страна на четвртиот албум на Лед Цепелин - објавена на 8 ноември 1971 година - прикажува портрет на старец кој носи врзани прачки, што ги терало фановите да се навлезат во уметничкото дело барајки значење и скриени пораки повеќе од половина век.

Но, еден локален историчар и голем обожавател на бендот сега откри дека човекот на сликата најверојатно е Лот Лонг од Мере во Вилтшир, фотографиран од Ернест Фармер.

Брајан Едвардс, од Универзитетот на Западна Англија (UWE), дошол до откритието откако прегледувал фотографии од 19 век за други потреби и истражувања.

Сликата на старецот се покажа како неверојатно позната, благодарение на неговите тинејџерски години на рок фандом. 

Насловната страна на Лед Цепелин IV покажува мистериозен човек кој сега е идентификуван како слампер од 19 век

Насловната страна на Лед Цепелин IV покажува мистериозен човек кој сега е идентификуван 

Лед Цепелин во 1968 година (лево кон десно): тапанарот Џон Бонам, гитаристот Џими Пејџ, басистот Џон Пол Џонс и пејачот Роберт Плант

Лед Цепелин во 1968 година (лево кон десно): тапанарот Џон Бонам, гитаристот Џими Пејџ, басистот Џон Пол Џонс и пејачот Роберт Плант

Локален историчар откри дека човекот на сликата најверојатно е Лот Лонг од Мере во Вилтшир.

Г-дин Едвардс изјави за  Телеграф : „Ми падна вилицата кога ја видов фотографијата! Веднаш знаев дека е тој, знаев каде сум го видел претходно.

„Во моите тинејџерски години многу слушав Лед Цепелин. Се надевам дека бендот ќе биде задоволен од откритието.' 

Издаден во 1971 година, Led Zeppelin IV е продаден во повеќе од 37 милиони примероци ширум светот и го вклучува огромниот хит Stairway to Heaven. 

Уметноста на корицата претходно беше опишана како фотографија на слика, која наводно ја открил пејачот на бендот, Роберт Плант, откако го пронашол портретот во продавница за антиквитети во Рединг.

Но, врамената слика што може да се види на корицата е всушност обоена црно-бела фотографија. Со помош на г-дин Едвардс, музејот Вилтшир оттогаш ја набави оригиналната фотографија и планира да ја вклучи на изложба следната година.

Оригиналниот портрет, црно-бела фотографија направена во 1890-тите, го носи натписот „Вилтшир Тачер“

Оригиналниот портрет, црно-бела фотографија направена во 1890-тите, го носи натписот „Вилтшир Тачер“

Издаден во 1971 година, Лед Цепелин IV е продаден во повеќе од 37 милиони примероци ширум светот и го вклучува огромниот хит Stairway to Heaven

Издаден во 1971 година, Лед Цепелин IV е продаден во повеќе од 37 милиони примероци ширум светот и го вклучува огромниот хит Stairway to Heaven

Оригиналниот портрет, црно-бела фотографија направена во 1890-тите, носеше натпис „Вилтшир Тачер“ и беше придружен со рачно напишана белешка.

Лед Цепелин: Историјата 

 

Поминаа скоро 55 години откако гитаристот Џими Пејџ и неговите колеги од бендот го објавија своето истоимено деби ЛП во 1969 година.

Заедно со пејачот Роберт Плант, басистот Џон Пол Џонс и тапанарот Џон Бонам, бендот стана еден од најпродаваните дела во музичката историја, продавајќи повеќе од 200 милиони албуми ширум светот.

Тешкиот звук на бендот, управуван од гитара, ги наведе да бидат наведени како еден од прородителите на хеви металот.

Иако на почетокот не беа популарни кај критичарите, тие постигнаа значителен комерцијален успех, со осум студиски албуми објавени во текот на 11 години.

Тие постигнаа осум последователни албуми број еден во Обединетото Кралство и шест албуми број еден на американскиот Билборд 200, со пет од нивните албуми сертифицирани за Diamond во САД. 

Магазинот „Ролинг Стоун“ ги опиша како „најтешкиот бенд на сите времиња“ и „несомнено еден од најиздржливите бендови во историјата на рокот“. 

Групата се распадна по смртта на Бонам во 1980 година, чувствувајќи дека нема да бидат „Лед Цепелин“ без него. Оттогаш, преживеаните поранешни членови спорадично соработуваат.На него пишуваше: „Потсетувања на посетата на Шафтсбери. Whitsuntide 1892. Подарок на тетка од Ернест.

Објаснувајќи како го открил идентитетот на фотографот, г-дин Едвардс рече дека составил листа на фотографи кои вежбале во викторијанскиот Вилтшир во тоа време и нашол човек од Солсбери наречен Роберт Фармер.

Ернест беше првиот раководител на училиштето за фотографија на тогаш ново преименуваната улица Политехнички Регент, сега Универзитетот во Вестминстер. 

Откако го идентификуваше „Ернест“ од белешката, г-дин Едвардс ја испита работата на фотографот и сфати дека „вистински стручни композиции“ се снимени во ограничена област околу Солсбери.

Г-дин Едвардс потоа започна да го истражува  тој временски период и рече дека неговото истражување сугерира дека човекот на сликата е Лот Лонг, кој починал во 1893 година, една година по сликањето.

„Изгледа малку исцрпен од временските услови и почина само една година откако беше направен истрелот“.

Тој продолжи: „Како што Фармер беше учител, можеби тој, или некој од неговите ученици, работеше со фотографии во боја, што беше нова технологија во тоа време.

„Изгледа дека некој направил обоена копија од фотографијата на Лот, и со текот на времето таа некако заврши во продавница за антиквитети која ја зема Роберт Плант“.

Фотографијата е во сопственост на музејот Вилтшир во Девизес, а изложбата на сликата е планирана да се одржи таму следната пролет.

Директорот на музејот Вилтшир, Дејвид Досон, изјави за Би-Би-Си дека изложбата ќе се вика Вилтшир Тачер: фотографско патување низ викторијанскиот Весекс и ќе го слави делото на Ернест Фармер.

„Ќе покажеме како Фармер го долови духот на луѓето, селата и пејзажите на Вилтшир и Дорсет кои беа толку многу контрастни со неговиот живот во Лондон.

„Фасцинантно е да се види како оваа тема на рурални и урбани контрасти беше развиена од Лед Цепелин и стана фокус на оваа култна насловна на албумот 70 години подоцна“, рече тој.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани