На „отровната“ ултра-обработена храна треба да се залепи данок и налепници кои предупредуваат дека ве тераат да се прејадете, тврдат врвните експерти
  Објавено на
share

На „отровната“ ултра-обработена храна треба да се залепи данок и налепници кои предупредуваат дека ве тераат да се прејадете, тврдат врвните експерти

  • Храната треба да има налепници со предупредување дека може да ги натера луѓето да се прејадат за 25%
  • Професорот Спектор рече дека „ќе забрани какви било здравствени тврдења за ултра-обработена храна“ 

      Данок за „отровната“ ултра-преработена храна треба да воведе Владата, смета врвен експерт за храна.

Храната треба да има налепници со предупредување дека може да ги натера луѓето да се прејадат за 25 отсто, според професорот Тим R03;R03;Спектор од Кралскиот колеџ во Лондон .

Отворените препораки беа дадени на настанот што го одржа Кралското друштво во Лондон, наречен Унапредување на науката за човековата исхрана.

Професорот Спектор рече: „Да бев одговорен, ќе забранив какви било здравствени тврдења за ултра-обработена храна.

„Мислам дека е апсолутно лицемерно да се има какво било тврдење за здравјето на ултра-обработена храна - како „ова ќе му помогне на вашиот имунолошки систем“ или „извор на калциум“ или „дополнителен протеин“, кога само им давате на луѓето отровна храна. да ги разболат.'

Данок за „отровната“ ултра-преработена храна треба да воведе Владата, смета врвен експерт за храна.  Храната треба да има налепници со предупредување дека може да ги натера луѓето да се прејадат за 25 отсто, според професорот Тим R03;R03;Спектор (на сликата), од Кралскиот колеџ во Лондон.
  •  

Данок за „отровната“ ултра-преработена храна треба да воведе Владата, смета врвен експерт за храна. Храната треба да има налепници со предупредување дека може да ги натера луѓето да се прејадат за 25 отсто, според професорот Тим R03;R03;Спектор (на сликата), од Кралскиот колеџ во Лондон.

Експертот рече дека „данокот на шеќер“, што го наплаќа Владата за газираните пијалоци, мора да се прошири и на ултра-обработената храна, која е направена со состојки кои не се наоѓаат во типична кујна, како конзерванси, емулгатори и вештачки засладувачи, а вклучуваат житарки. јогурти со вкус и чипс (на сликата)
  •  

Експертот рече дека „данокот на шеќер“, што го наплаќа Владата за газираните пијалоци, мора да се прошири и на ултра-обработената храна, која е направена со состојки кои не се наоѓаат во типична кујна, како конзерванси, емулгатори и вештачки засладувачи, а вклучуваат житарки. јогурти со вкус и чипс (на сликата)

ШТО СЕ УЛТРА-ПРЕБРАБОТЕНА ХРАНА? 

Ултра-обработената храна е богата со додадени масти, шеќер и сол, малку протеини и влакна и содржи вештачки бои, засладувачи и конзерванси.

Терминот опфаќа храна која содржи состојки кои човек не би ги додавал кога готви дома - како хемикалии, бои и конзерванси.

Готовите оброци, сладолед, колбаси, пржено пилешко и кечап се едни од најомилените примери.

Тие се разликуваат од преработената храна, која се обработува за да трае подолго или да им го подобри вкусот, како суво месо, сирење и свеж леб.

Ултра-обработената храна, како што се колбаси, житарки, бисквити и газирани пијалоци, се формулации направени главно или целосно од супстанции добиени од храна и адитиви.

Тие содржат малку или воопшто не преработена или минимално обработена храна, како што се овошје, зеленчук, семки и јајца.

Храната обично е преполна со шеќери, масла, масти и сол, како и адитиви, како што се конзерванси, антиоксиданси и стабилизатори.

Ултра-обработената храна често се претставува како готова за консумирање, има добар вкус и е евтина.

Извор: Отворени факти за храна  Експертот рече дека „данокот на шеќер“, што го наплаќа Владата за газираните пијалоци, мора да се прошири и на ултра-обработената храна, која е направена со состојки кои не се наоѓаат во типична кујна, како конзерванси, емулгатори и вештачки засладувачи, а вклучуваат житарки. јогурти со вкус и чипс.

Тој рече: „Ќе оданочам ултра-обработена храна, ќе го зголемам успешниот данок на шеќер, ќе го искористам за субвенционирање на овошје и зеленчук“.

Постојат докази кои сугерираат дека ултра-обработената храна (UPF), типично богата со калории, сол, шеќер и масти, може да предизвика луѓето да се прејадуваат, да консумираат повеќе калории и да се здебелат.

Некои експерти тврдат дека тие супер ги наполнуваат апетитите на луѓето и ги нарушуваат сигналите од цревата до мозокот кои ни кажуваат кога сме сити, иако други го оспоруваат ова.

Проф.

Тој рече: „Тие податоци се таму, одете и побијте ги. Дотогаш, треба да го третираме ова како опасен начин за правење храна, кој е поврзан со лошо здравје.

„И треба да почнеме полека да се справуваме со оние за кои знаеме дека се нездрави и да им ставаме мала налепница со натпис „пазете се: овие работи ќе ве натераат да се прејадете за 25 отсто, имајте ги на сите начини, но престанете да ја чините здравствената услуга многу“. на пари.'

Настанот на Кралското друштво, исто така, имаше главен говор на поранешниот владин советник за храна Хенри Димблби, кој ја нападна Владата поради нивната неактивност во однос на храната и лошото здравје.

Тој рече: „Имате премиер кој поради своја, мислам, лична естетика, речиси, повеќе би сакал да се справи со пушењето, кое го смета за лошо, иако тоа сега е мал и исчезнува проблем. наместо храна, затоа што сака да пие кока-кола, кока-кола со полно шеќер, па затоа не е заинтересиран.'

Г-дин Димблби, ко-основачот на синџирот ресторани Леон, исто така го критикуваше потенцијалниот конфликт на интереси на новата министерка за здравство Викторија Аткинс, бидејќи нејзиниот сопруг Пол Кенвард е управен директор во British Sugar, кога храната е „еден од најголемите проблеми што таа лица“.

Активистот за храна рече дека решил „прилично“ да ја запре националната кампања и да се фокусира на училиштата, кои можат да им помогнат на луѓето да научат како да готват здрава храна.

КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА БАРАНСИРАНАТА ДИЕТА?

Оброците треба да се засноваат на компири, леб, ориз, тестенини или други скробни јаглехидрати, идеално интегрални, според NHS.
  •  

Оброците треба да се засноваат на компири, леб, ориз, тестенини или други скробни јаглехидрати, идеално интегрални, според NHS.

• Јадете најмалку 5 порции од разновидно овошје и зеленчук секој ден. Сите свежо, замрзнато, сушено и конзервирано овошје и зеленчук се вбројуваат

• Основни оброци на компири, леб, ориз, тестенини или други скробни јаглехидрати, идеално интегрални

• 30 грама растителни влакна на ден: Ова е исто како да јадете се од следново: 5 порции овошје и зеленчук, 2 бисквити од житарици од целата пченица, 2 дебели парчиња интегрален леб и голем печен компир со кора.

• Имајте некои млечни или млечни алтернативи (како пијалоци од соја) избирајќи опции со пониски масти и пониски шеќери

• Јадете грав, мешунки, риба, јајца, месо и други протеини (вклучувајќи 2 порции риба секоја недела, од кои едната треба да биде мрсна)

• Изберете незаситени масла и намази и консумирајте ги во мали количини

• Пијте 6-8 чаши/чаши вода дневно

• Возрасните треба да имаат помалку од 6 g сол и 20 g заситени масти за жени или 30 g за мажи дневно

Извор: NHS Eatwell Guide 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани