САЈБЕРТРАК НА ТЕСЛА ПОЧНА ДА СЕ ИСПОРАЧУВА „Изгледа надреално и НИШТО не се движи вака“
  Објавено на
share

 САЈБЕРТРАК НА ТЕСЛА ПОЧНА ДА СЕ ИСПОРАЧУВА

„Изгледа надреално и НИШТО не се движи вака“: Први практични прегледи на футуристичкиот, но проблематичен Cybertruck на Tesla додека возачите КОНЕЧНО го испорачуваат

 • Најголемите предности на новиот електричен камион: моќност и управување 
 • Некои од неговите слабости: цена и изглед
 • Времето и дополнителното тестирање ќе покажат колку е издржливо како корисно возило 
 • ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Гледајте како Илон Маск ги поседува нивните клучеви на Cybertruck  при лансирањето

Од ПИТЕР ХЕС ЗА DAILYMAIL.COM

ОБЈАВЕНО:  | АЖУРИРАНО: 

 

Четири години откако првичниот концептен камион  беше претставен на јавноста - и по неуспех по неуспех -  Tesla  почна да го испорачува  својот долгоочекуван Cybertruck.

Минатата недела Илон Маск лично им ги предаде клучевите на десетина клиенти на настанот за лансирање во Тексас , а компанијата испрати верзии до рецензентите за да создаде возбуда.

„Мислам дека тие навистина добија нешто солидно овде“, рече Јутјуберот Маркес, давајќи ја својата конечна пресуда откако помина еден ден со „скоро-финалната“ верзија на EV.

Како и повеќето луѓе кога првпат ќе видат Cybertruck, Браунли беше импресиониран од изгледот на возилото, особено неговите остри панели на каросеријата од нерѓосувачки челик.

„Изгледа надреално“, рече тој. „Навистина нема ниту една кривина на целиот овој камион. 

Но, електричното возило инспирирано од Џејмс Бонд не е само шоу. „Има некои изненадувачки работи во врска со тоа, некои карактеристики кои се навистина кул, работи што мислам дека на камионџиите навистина ќе им се допаднат“, рече Браунли.

Сајбер-ѕверот го победи Порше 911 во драг трка
 
 
 
 
 
 
Првото нешто што го забележувате кај Tesla Cybertruck е неговиот изглед. Има изглед на нешто од видео игра
 •  

Првото нешто што го забележувате кај Tesla Cybertruck е неговиот изглед. Има изглед на нешто од видео игра

„Свето - ајде, тоа е лудо“, рече Маркис Браунли додека забрзуваше до брзината на автопатот во новиот Тесла Сајбертрак. Тој го возеше моделот со три мотори кој има огромни 845 коњски сили.
 •  

„Свето - ајде, тоа е лудо“, рече Маркис Браунли додека забрзуваше до брзината на автопатот во новиот Тесла Сајбертрак. Тој го возеше моделот со три мотори кој има огромни 845 коњски сили.

 

 

 

Камионот за тестирање на Браунли не беше сосема ист како камионите што клиентите почнуваат да ги добиваат, но сите карактеристики што тој ги истакна беа исти како оние што се наоѓаат на конечните модели, рече тој.

Некои карактеристики, како огромната контролна табла и недостатокот на рачки на вратите го натераа да паузира, но моќта и управувањето на камионот го натераа да вреска „Свето! Ајде, тоа е лудо.

Cybertruck ќе доаѓа во три погонски конфигурации: верзија со три мотори, двомоторна и едномоторна верзија.

Brownlee ја тестираше верзијата со три мотори - која има два мотори кои ги придвижува задните тркала и еден ги движи предните тркала - и ги помина основните спецификации.

Централниот екран на допир на Tesla Cybertruck е еден од најинтуитивните досега на производителот на автомобили, рече Браунли

Централниот екран на допир на Tesla Cybertruck е еден од најинтуитивните досега на производителот на автомобили, рече Браунли

Внатрешните врати на Cybertruck вклучуваат физички брави за отворање на вратата во случај на итни случаи
 •  

Внатрешните врати на Cybertruck вклучуваат физички брави за отворање на вратата во случај на итни случаи

На предниот багажник на Cybertruck се сместени два куфери со големина за носење, но не многу повеќе од тоа
 •  

На предниот багажник на Cybertruck се сместени два куфери со големина за носење, но не многу повеќе од тоа

Воланот на Cybertruck го отфрли логото на Tesla во корист на силуетата на самиот камион. А копчето за сирена е подлога од стар стил што ја притискате со раката
 •  

Воланот на Cybertruck го отфрли логото на Tesla во корист на силуетата на самиот камион. А копчето за сирена е подлога од стар стил што ја притискате со раката

Cybertruck забрзува од 0 до 60 милји на час за пријавени 2,7 секунди - побрзо од најновите Ferarri 296 GTB оценети 2,9 секунди за истиот спринт.

Неговите фабрички 845 коњски сили го ракети Cybertruck низ четвртина милја за 11 секунди. 

Меѓутоа, ако сакате таква моќ, ќе треба да го отворите вашиот паричник. Cybertruck со три мотори започнува од околу 100.000 долари.

„Очекувајте некаде околу 75.000 американски долари, 85.000 долари за верзијата со двоен мотор“, рече Браунли, „а потоа едномоторот ќе биде уште подолу“. 

Двомоторниот Cybertruck, сепак, нема да биде никаков, со пријавена над 600 коњски сили. 

И по настанот за лансирање минатата недела, Tesla објави дека Cybertruck ќе започне од 60.000 долари, така што може слободно да се каже дека тоа е цената за верзијата со еден мотор. 

За сите модели, креветот може да носи 2.500 фунти, а капацитетот за влечење е 11.000 фунти. 

Преклопувањето на задните седишта отвора значително повеќе простор во внатрешноста
 •  

Преклопувањето на задните седишта отвора значително повеќе простор во внатрешноста

Стаклениот покрив во Cybertruck е затемнет за да го спречи сонцето да ве удира на топлина
 •  

Стаклениот покрив во Cybertruck е затемнет за да го спречи сонцето да ве удира на топлина

Браунли наведе неколку карактеристики што ги имаше неговата тест верзија, а кои не беа вклучени во ревијалниот автомобил: моторизиран преден багажник, најголемиот бришач на шофершајбната во светот, отстранливи странични ретровизори, отстранливи аеро капи и нарачани 35-инчни гуми Goodyear на 20 инчи. тркала.

Браунли се осврна и на најзабележливиот аспект на Cybertruck: тоа е во основа триаголник од нерѓосувачки челик.

Острите агли на печатените панели на каросеријата од нерѓосувачки челик веднаш му го привлекоа вниманието.

„Не дека многу често ќе одите и ќе го боцкате предниот дел на нечиј камион, но тоа е парче нерѓосувачки челик со остри агли“, рече тој. 

Cybertruck со три мотори

Моќност: 845 коњски сили 

Максимална тежина: 3.100 kg (~ 6.800 lbs)

Капацитет на батеријата: 123 киловат-часови

Цена 100.000 долари

Опсег: 300 милји

Cybertruck со двоен мотор 

Моќност: 607 коњски сили

Максимална тежина: 2.995 kg (~ 6.600 lbs)

Капацитет на батеријата: 123 киловат-часови

Цена: ~ 80.000 долари

Опсег: 340 милји

Покрај острите агли, физичките квалитети на нерѓосувачкиот челик може да доведат до некои проблеми со конзистентноста во производството.

„Тие ги имаат овие огромни преси кои го печат нерѓосувачкиот челик. Но, челикот има ваков ефект на враќање на пружината, така што употребувате многу сила за да го ставите на место, а потоа навистина брзо се враќа“, објасни Браунли. 

„Значи, мора да ставите печат подалеку отколку што треба за да го доведете назад до делот каде што сакате да биде. Тоа е сосема комплицирана работа“.

Поради оваа причина, забележа Браунли, се чинеше дека има некои видливи варијации во квалитетот на монтирањето меѓу различните Cybertrucks што ги погледна кога ги тестираше своите.

„Сите имаат малку различни нивоа на празнини во панелите, квалитет на градба воопшто“ - проблем со кој сопствениците на Tesla можеби веќе се запознаени.

Како што беше кажано, Браунли рече дека празнините на панелите се „прилично мали, прилично рамномерни“ наоколу - иако не и „прецизност од под 10 микрони“ што Маск ја тврдеше пред објавувањето на камионот. „Но, не знам. Не знам дали можам да го ветам тоа за секој камион.'

Панелите на каросеријата со печат од нерѓосувачки челик на Tesla Cybertruck имаат остри агли, што може да биде лоша вест при судир
 •  

Панелите на каросеријата со печат од нерѓосувачки челик на Tesla Cybertruck имаат остри агли, што може да биде лоша вест при судир

Наводно, капакот за тони што може да се повлече на креветот на Tesla Cybertruck може да издржи 300 килограми сила. Една од лошите страни на капакот е тоа што го блокира задното ветробранско стакло
 •  

Наводно, капакот за товар  што може да се повлече на креветот на Tesla Cybertruck може да издржи 300 килограми сила. Една од лошите страни на капакот е тоа што го блокира задното ветробранско стакло

Продолжувајќи кон задната врата, има копче за ослободување со амортизери за да не се отвори, но не е предмет со напојување, па затоа ќе треба да го притиснете назад за да го затворите.

Моторизираниот капак на  се отвора непречено за да открие целосно обложен кревет и наводно може да издржи 300 фунти, што тој го покажа стоејќи на него.

Под багажникот се крие под-багажник со големина на торба, карактеристика што станува се почеста кај електричните камиони. Тесла додаде приклучок за одвод, така што преградата може да се удвои како ладилник за багажник или кампување.

Во креветот има и два приклучоци од 120 волти и еден штекер од 240 волти, како и низа прилагодливи точки за врзување за да се обезбеди товарот.

Забележливо отсуствува резервна гума, која не доаѓа од фабриката.

Чудно, капакот на багажникот ја блокира видливоста на ситното задно шофершајбна, така што кога е затворено, ретровизорот ќе ви биде целосно бескорисен. 

Таа улога ја презема камерата со заден преглед, со нејзината слика прикажана на централниот екран на автомобилот.

Карактеристиките на концептните возила со футуристички изглед имаат тенденција да не опстојуваат за фабричката верзија, но една карактеристика што ќе се пробие до клиентите се вратите без рачка.

Мало вдлабнато копче ги отвора вратите со еден допир, а потоа ја фаќате малата екстензија на рамката на вратата и ја отворате до крај.

Една голема грижа за овој дизајн: мраз.

Тесла ја покажува неверојатната брзина на новиот камион Cyberbeast
 
  
Тесла Cybertruck нема рачки на вратите, што предизвикува загриженост за замрзнување на вратите во студените зимски утра. Тесла тврди дека ова не треба да биде проблем
 •  

Тесла Cybertruck нема рачки на вратите, што предизвикува загриженост за замрзнување на вратите во студените зимски утра. Тесла тврди дека ова не треба да биде проблем

Рабовите на вратите од нерѓосувачки челик на Cybertruck имаат отпечатоци од прсти од луѓе кои ги отвораат и затвораат

Рабовите на вратите од нерѓосувачки челик на Cybertruck имаат отпечатоци од прсти од луѓе кои ги отвораат и затвораат

Возачите во ладни клими се навикнати да ги наоѓаат своите возила покриени со ледена покривка наутро, што може да претставува проблем со овој систем за влез.

Тесла му рекол на Браунли дека, ако возачот може да го отсече мразот за да пристапи до копчето, вратата ќе се отвори со доволно сила за да се пробие слој мраз дебел 1 инч.

„Се надевам дека тоа е вистина“, рече тој. „Тоа е дискутабилно. Ќе видиме.'

Друг проблем со недостатокот на рачки на вратите: отпечатоци од прсти. Бидејќи нема рачка на вратата, возачите можеби не знаат каде да го фатат работ на вратата, оставајќи траги на панелот од нерѓосувачки челик.

На предниот браник, Cybertruck има две цврсти куки за влечење вметнати во пластичниот браник, како и првата предна камера на Tesla, која ќе биде корисна за камионот кој има релативно пониска предна видливост.

Едно мало копче под предниот багажникот го активира преградата за напојување, на која се сместени два рачни куфери - но едвај.

Од внатрешноста на Cybertruck исчезна јаремот во авионски стил што се појави во концептното возило. Воланот што сега е таму е сè уште поблиску до правоаголник отколку до круг, но оди до крај.

Трепкачите се контролираат со копчиња на воланот, и тие сега се вистински копчиња, наместо копчиња што симулираат копчиња. „Значи, тоа е прекрасно“, рече Браунли.

И во карактеристика што на многу помлади луѓе можеби не им е позната, сирената се ракува со туркање на подлогата во центарот на воланот. 

Управувањето на Cybertruck се одликува со активен заден багажник, кој ги заобличува тркалата спроти предните при мали брзини за пргавност, но во иста насока како предните тркала при повисоки брзини за стабилност

Управувањето на Cybertruck се одликува со активен заден багажник, кој ги заобличува тркалата спроти предните при мали брзини за пргавност, но во иста насока како предните тркала при повисоки брзини за стабилност

Возачот ѕирка кон патот од шофершајбната која наводно е најголема во целата автомобилска индустрија.

„Ако се обидете да нарачате парче стакло толку големо за вашата куќа, тоа би било големо парче стакло“, рече Браунли.

Оваа уникатна карактеристика му дава на камионот чувство на одлична видливост, истакна Браунли, а магнетните завеси за сонце помагаат да не бидете заслепени.

Што се однесува до внатрешноста, Cybertruck се придржува до класичниот минимализам на Tesla, но со некое кул светло надземно со допир и амбиентални светла наоколу што може да се приспособат преку софтверот на автомобилот.

Вратите имаат големи џебови и рачни брави во случај автомобилот да изгуби напојување. Држачите за чаши и безжичните полначи го наоѓаат својот дом во средишната конзола, која вклучува и USB-C порта за полнење и штекер од 120 волти.

Во согласност со аголната естетика, трапезоидните и квадратните звучници се расфрлани низ внатрешноста на Cybertruck, без крива на повидок. 

Движејќи ги панелите на огромната контролна табла откри дека квалитетот на внатрешната конструкција не е врвен, откри Brownlee, иако сопствениците на Tesla можеби веќе го очекуваат тоа.

И покрај огромното ветробранско стакло, големата контролна табла се протега толку далеку што доминира погледот на возачот, оставајќи му на Браунли да погоди каде завршува носот на камионот. 

„Не можам да го видам носот, без разлика колку високо изгледам“, рече тој, свртувајќи го вратот. 

Копчињата на менувачот се наоѓаат во близина на ретровизорот, нешто што можеби не се наоѓа во ниту едно друго возило.

Задните седишта за нозете на прозорските седишта е одличен, благодарение на кревачите на предните седишта, иако средното седиште не е толку пространо, откри Браунли.

„Мислам дека тие направија добра работа што ви дадоа колку што можете повеќе простор“, рече тој. „Ова е пространа кабина“. 

Сите три задни седишта се преклопуваат и се оддалечуваат за да се направи достапен повеќе внатрешен простор, а централниот екран на допир им овозможува на патниците на задните седишта да ги приспособат своите седишта и да ги активираат грејачите на седиштата.

Софтверот на Cybertruck е добро обмислен, рече Браунли. Интуитивните копчиња лебдат над дијаграмот на возилото на екранот на допир, па ако сакате да го контролирате капакот на тонното, само допрете го. Истото со предниот багажник, прозорците и фаровите.

За оние кои претпочитаат нешто помалку футуристички, има и мени што нуди копчиња базирани на текст за контрола на карактеристиките на возилото, вклучително и електрична фиока за кутија за ракавици. 

Профилите за управување и забрзување може да се прилагодат и таму, како и удобноста при возењето. 

Висината на возење се прилагоди и преку екранот на допир, нудејќи неверојатни 12 инчи разлика помеѓу најнискиот и највисокиот режим.

Теренскиот режим нуди 17 инчи растојание, сè до режимот за влез, за R03;R03;да им олесни на постарите луѓе и малите деца да влезат во Cybertruck.

Управувањето е контролирано со систем „управувач по жица“ и активна задна оска, што значи дека задните тркала се вртат за да го затегнат радиусот на камионот. При брзини под 40 милји на час, задните тркала се вртат во спротивна насока од предните за да го направат вртењето попргав, но над 40 тие се вртат во иста насока како и предните тркала за камионот да се чувствува помалку грчевито.

Во можеби една од најуникатните карактеристики, сепак, воланот се врти за помалку од 180 степени во која било насока. Нема потреба од вртење со рака со оваа функција.

„Потребно е малку да се навикнеш“, рече Браунли.

Генерално, Marques Brownlee рече дека моќта на камионот го издвојува и има многу за љубителите на камиони да се возбудат
 •  

Генерално, Marques Brownlee рече дека моќта на камионот го издвојува и има многу за љубителите на камиони да се возбудат

Централната конзола вклучува два држачи за чаши, две безжични подлоги за полнење, USB-C порта за полнење и штекер од 12 волти
 •  

Централната конзола вклучува два држачи за чаши, две безжични подлоги за полнење, USB-C порта за полнење и штекер од 12 волти

Искуството во возењето е слично на другите Teslas, а главната разлика е во поголемите димензии на Cybertruck, рече Браунли.

Кога станува збор за возење, управувањето е пргаво, а моќта е лесно присутна.

Каросеријата на камионот е многу цврста, така што приспособливоста на суспензијата е клучна, рече Браунли. И Cybertruck нуди удобно возење, дури и кога амортизацијата е цврсто поставена.

Како и со било која Tesla, возачите ќе треба малку да ја „премапираат“ својата мускулна меморија. Во другите Teslas, тоа значи да се навикнете да погледнете во централниот екран за да ја одредите вашата брзина.

Во Cybertruck, рече Браунли, големата работа на која треба да се навикнете е да гледате во централниот екран за да се напојува камерата од заден поглед кога креветот е затворен. 

За возење на долги релации, новата Tesla е компатибилна со Superchargers и има надградени жици во споредба со минатите модели.

Бидејќи сопнувањето и влечењето по пат може да ја испразни батеријата, за околу 16.000 долари, дополнителна батерија може да се вклопи во багажникот под креветот за да го прошири опсегот за околу 120 милји.

За време на неговиот еден ден со Cybertruck, Браунли не доби шанса да го тргне од патот или да го наполни креветот со градежни материјали, но неговиот впечаток беше позитивен.

Сè на сè, огромната моќ на автомобилот е една од неговите најголеми предности, рече Браунли. „Ниту еден друг камион не се движи во права линија како овој.

И додека воланот со пократко вртење може да бара малку привикнување, управувањето има одлично чувство во целина и тесниот радиус што го прави воланот на Cybertruck една од неговите најдобри карактеристики, рече Браунли.

Лошите страни? Нејзиниот поларизирачки изглед, на пример: „Луѓето мислат дека е грдо“. 

И неговата шокантна цена: „Во моментов возам камион од 100.000 долари“, рече Браунли. „Нема начин да се заобиколи тоа“.

 

 КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани