Никогаш повеќе во англиски клуб - Јирген Клоп вети дека нема да раководи со ривалите на Ливерпул
  Објавено на
share

 

Никогаш повеќе во англиски клуб - Јирген Клоп вети дека нема да раководи со ривалите на Ливерпул

Јирген Клоп им вети на навивачите на Ливерпул дека никогаш нема да раководи со друг англиски клуб откако ќе го напушти „Енфилд“ на лето „дури и ако нема што да јаде“.

56-годишниот Германец го шокираше фудбалскиот свет со објавата дека ќе се повлече од функцијата шеф на „црвените“ по речиси девет години на чело на крајот на сезоната, откако го насочи клубот до шест големи трофеи, вклучувајќи ја и титулата во Премиер лигата во 2020 година и Лигата на шампионите во 2019 година.

 Јирген Клоп вети дека никогаш нема да раководи со друг англиски клуб откако ќе го напушти Ливерпул на лето (Карл Маркам/ПА)

На прес-конференцијата во петокот тој исто така:

:: Рече дека нема да има никаква улога во изборот на неговиот наследник.:: Инсистираше дека нема да направи пресврт на неговата одлука да се повлече како што некогаш направи Сер Алекс Фергусон во Манчестер Јунајтед.:: Зборуваше за тоа како не може да ја одржи енергијата на нивоа потребни за менаџмент на највисоко ниво надвор од оваа сезона, инсистирајќи „мора да бидете најдобрата верзија од себе“. 

Клоп ја ублажи секоја загриженост кај навивачите на Ливерпул дека би можел да се врати да раководи со еден од нивните ривали. Што и да се случи во иднина, не знам сега, но ниту еден клуб, ниту една земја, за следната година и ниту еден друг англиски клуб досега“, рече тој на прес-конференцијата во петокот попладне.„Можам да го ветам тоа, дури и да немам што да јадам, тоа нема да се случи“.

Шпекулациите веќе се свртеа кон тоа кој би можел да го наследи Клоп на „Енфилд“, а тренерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо – поранешен играч од средниот ред на „црвените“ – беше инсталиран како миленик на раните букмејкери.

Алонсо во петокот инсистираше на тоа дека неговиот фокус е единствено на неговата моментална улога и дека е на „правото место“. Поранешниот капитен на „црвените“ Стивен Џерард, моментално со Ал Етифак од Саудиска Арабија, исто така беше поврзуван.

Клоп инсистира дека нема да има никаков придонес во процесот на регрутирање на Ливерпул за да го најде неговиот наследник. 

„Последното нешто што им треба е совет од старецот што излегува, велејќи им „погрижете се да го внесете“ или што било друго - дефинитивно нема да го сторам тоа“, рече Клоп.

На овој клуб му посакувам многу, многу, многу најдобро.

Клоп беше прашан дали има нешто што може да го промени неговото мислење и да го охрабри да остане, на начинот на кој поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон се врати на својата одлука да се пензионира на крајот од сезоната 2001-02. 

„Не, ништо“, инсистираше тој.

„Многу го почитувам Сер Алекс, не знам што го поттикна тоа време. Сакам да освојам се оваа сезона, но тоа не би ме сменило. И ако не освоиме ништо, тоа нема да го смени мојот ум. Тоа е одлука што ја донесов независно од секаков вид резултати“. 

Клоп во интервјуто објавено претходно во петокот призна дека се повлекува во текот на летото затоа што чувствува дека му снемува енергија и инсистираше на тоа дека не може да биде негов стил да понуди ништо друго освен 100 отсто посветеност. 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани