Доналд Трамп осуден на судење за „премолчени пари“: (што и ги исплатил на курва која му давала сексуални услуги)
  Објавено на
share

 

Доналд Трамп осуден на судење за „премолчени пари“: 
(што и ги исплатил на курва која му давала сексуални услуги)

Поротата го прогласи поранешниот претседател за виновен за фалсификување деловни книги за време на кампањата во 2016 година
Доналд Трамп осуден на судење за „премолчени пари“: ажурирања во живо

Поротата во Њујорк откри дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп фалсификувал деловни книги за време на изборната кампања во 2016 година. 

Окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, демократ, го обвини Трамп минатата година за 34 точки за криминално однесување, по една за секоја фактура, ваучер и чек вклучени во враќањето на неговиот адвокат во тоа време, Мајкл Коен, за исплата од 130.000 американски долари на поранешно возрасно лице. филмската ѕвезда Сторми Даниелс.

Брег тврдеше дека плаќањето на Даниелс за да молчи за нивната наводна афера значи дека републиканецот сака „да ги прикрие штетните информации и незаконските активности од американските гласачи пред и по изборите во 2016 година“.  И Коен и Даниелс сведочеа на суд.

Во четвртокот вечерта, поротата го прогласи Трамп за виновен по сите 34 точки од обвинението, што го прави првиот претседател во историјата на САД кој е осуден за кривично дело. Судијата ќе ја одреди казната на Трамп на 11 јули. Тој се соочува со четири години затвор по точка.

Трамп, кој се кандидира за реизбор против претседателот Џо Бајден, долго време тврди дека обвинителството е политички мотивиран „лов на вештерки.  

 • 31 мај 2024 година

  09:16 GMT

  Американскиот новинар Такер Карлсон посочи дека пресудата за вина нема да го спречи Трамп. „Тој ќе победи на [претседателските] избори ако прво не биде убиен“, рече тој, додавајќи дека развојот „го означува крајот на најправедниот правосуден систем во светот“.

  Карлсон ја објасни пресудата велејќи: „Увезете го Третиот свет, станете Трет свет. Тоа е она што штотуку го видовме“.

 • 08:55 GMT

  Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон, која беше главниот демократски противник на Трамп на претседателските избори во 2016 година, изгледаше дека ја поздрави пресудата за вина, дури и без да го спомене неговото име.

  Говорејќи на глобалниот фестивал „Витал војсис“ во Вашингтон во четвртокот, таа го започна својот говор со насмевка запрашајќи ја публиката: „Се случува ли нешто денес? Таа потоа застана, додека толпата аплаудираше.

 • 06:59 GMT

  Пресудата на Трамп предизвика бура меѓу поддржувачите, од кои некои повикаа на насилство, објави Ројтерс, повикувајќи се на коментари објавени на мрежите и форумите на социјалните медиуми. Едно лице напиша на десничарската политичка веб-страница Patriots.Win дека некој во Њујорк „треба да се грижи за“ судијата Хуан Мерчан, кој го води случајот, истовремено изразувајќи надеж дека тој „ќе се сретне со илегалците со мачета. ”

  Други повикаа на напади врз поротниците кои го прогласија Трамп за виновен, задушување на либералите, како и директен вооружен бунт, додава агенцијата, истакнувајќи дека некои од работните места подоцна биле отстранети.

 • 06:20 GMT

  Трамп е речиси сигурно дека ќе поднесе жалба на пресудата - што може да го направи во рок од 30 дена од неговата пресуда закажана за следниот месец. Според Политико, овој процес би можел „да се протега со месеци или дури со години“.

 • 06:00 GMT

  Судијата Хуан Мерчан, кој ќе му ја изрече казната на Трамп на 11 јули, би можел или да го стави зад решетки или да се определи за условна казна поради неговата возраст и статусот како првпат сторител, објави Блумберг.

  Според Њујорк Тајмс, пробниот рок би значел дека поранешниот претседател ќе мора редовно да се јавува во одделот за условна казна во Њујорк и веднаш би можел да биде затворен доколку изврши нови кривични дела.

 • 05:24 GMT

  Коментирајќи ја пресудата, Ијан Самс, портпарол на Канцеларијата на советот на Белата куќа, рече: „го почитуваме владеењето на правото и немаме дополнителен коментар“.

  Белата куќа, исто така, одби да одговори на дополнителни прашања за тоа како претседателот Џо Бајден реагираше на развојот. Според Њујорк Тајмс, ова доаѓа откако Бајден им рекол на официјалните лица да ја избегнат темата за кривичната пријава против Трамп. 

 • 04:16 GMT

  Независниот претседателски кандидат Роберт Ф.

  „Секогаш кога претседателот Трамп беше обвинет, неговиот рејтинг всушност се зголемуваше“, рече Кенеди на водителот на Фокс њуз Џеси Вотерс, тврдејќи дека „има голем број Американци кои ќе го гледаат ова како политизација [и] вооружување на  спроведувањето. агенции“.

 • 02:55 GMT

  Тешко е да се предвиди колку пресудата ќе влијае на изборите, со оглед на невидената природа на ситуацијата и уникатната позиција на Трамп во американската политика, пишува аналитичарот на Вашингтон пост, Филип Бамп. „Ова е непозната територија“, истакна тој.

  Во исто време, Бамп призна дека „подржувачите на Трамп се можеби уникатно незасегнати од негативните вести за нивниот префериран кандидат“.

  Според анкетата на NPR/PBS NewsHour/Marist објавена неколку часа пред поротниците да ја објават својата одлука во четврток, 67% од испитаниците рекле дека пресудата за вина нема да има разлика во нивниот глас во ноември.

 • 01:57 GMT

  Адвокатот на Трамп, Тод Бланш, рече дека неговиот клиент има намера да поднесе жалба на пресудата што е можно поскоро.

  Зборувајќи за Кејтлан Колинс од Си-Ен-Ен, Бланш рече дека тимот на одбраната е „подготвен за пресуда за вина“. 

  „[Ние] се боревме да го добиеме случајот, се разбира, но обесено жири ќе беше толку блиску до победа колку што можевме да добиеме“, објасни тој.

 • 01:42 GMT

  Демократите ја поздравија пресудата за вина. „Америка е нација изградена врз владеењето на правото. Поротата зборуваше и внимателно донесе одлука. Одговорното раководство бара да се почитува пресудата“, напиша лидерот на малцинствата во Претставничкиот дом Хаким Џефрис на X.

  Адам Шиф, претставник на САД од Калифорнија, предупреди дека „оваа пресуда само ќе ги зголеми обидите на Доналд Трамп да го дискредитира правосудниот систем и да ја урне нашата демократија“.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани