Британското мешање во Македонија дава неуспех, разоткривајќи пучисти
  Објавено на
share

 

Британското мешање во Македонија дава неуспех, разоткривајќи махинации за државен удар

КИТ КЛАРЕНБЕРГ

Чарлс Гарет, очигледен британски разузнавач, се здружи со локален обвинител за погрешно да ги обвини македонските јавни личности и да ја собори владата во земјата. Секаде каде што оди Гарет во регионот, се чини дека следат државни удари.

Западните медиуми покажаа мал интерес кога антизападната партија ВМРО-ДПМНЕ постигна убедлива победа на претседателските и парламентарните избори во Македонија овој 8 мај. Владата во Скопје по пат воден од ЕУ и НАТО. За да се стигне таму беше потребна неконтролирана корупција и криминал и локално презрена промена на името на земјата.

Британското мешање имаше централно место во таа операција за промена на режимот, при што очигледниот оперативец на МИ6 по име Чарлс Гарет предизвикува проблеми на теренот додека се координираше со опозициските актери. Гарет уживаше во очигледно интимна врска со искривен, висок локален обвинител кој користеше незаконски набавени и тешко извалкани докази од прислушувањето за погрешно да обвини и уценува голем број македонски јавни личности. Се чини дека Гарет бил во позиција несоодветно да профитира од оваа врска. 

Како што документираше The Grayzone , Лондон работи посветена програма позната како „Глобална Британија“ на Западен Балкан. Протечените документи поврзани со напорите откриваат дека се работи за подмолно влијание врз составот на локалните власти и законските и регулаторните средини за унапредување на британските интереси, истовремено пополнувајќи ги регионалните институции, вклучително и воено-разузнавачкиот апарат, со избрани средства. Според едно објавено досие, МИ6 не толерира регионално спротивставување на нејзината агенда и спремно применува активни мерки за да го неутрализира локалниот отпор: 

„Во контексти каде што стимулациите на елитата не се усогласени со целите/вредностите на [британија]... може да биде потребен пристап кој се стреми да бара одговорност од елитните политичари... Можеме да изградиме односи и сојузи со оние кои ги споделуваат нашите цели и вредности за реформи... критично е дека медиумите имаат капацитет и слобода да бараат одговорност од политичките актери“.

Она што се случи во Македонија во текот на изминатата деценија нуди остар пример за тоа што се случува со владите на Балканот кои не ги споделуваат проценетите вредности на Британија и како тие „се бараат на одговорност“. Истото го прави и пучот во 2020 година во Киргистан, каде Гарет почна да работи веднаш по напуштањето на Скопје. Централна Азија сега е на цедило на бескрајната потрага на Лондон за промена на режимот.

„Бомбите“ ја соборија избраната влада за НАТО

Напорите на НАТО да се прошири во поранешна Југославија станаа турбополначи по повторното обединување на Русија со Крим во март 2014 година. Grayzone документираше како членството во алијансата и беше наметнато на Црна Гора во 2016 година и покрај речиси универзалното противење на јавноста. Постигнувањето на овој подвиг бараше поддршка за корумпираниот, див прозападен диктатор на власт речиси две децении, и елаборирана соработка со која актери против НАТО беа затворани под лажни обвиненија за договарање со руски разузнавачи за соборување на владата, врз основа на лажната ЦИА. и доказите обезбедени од МИ6.

Слично подметнување имаше и во Скопје, кое потпиша „Акционен план за членство“ со НАТО во 1999 година. Иако малку повеќе го поддржуваше членството во НАТО од Црногорците, локалното население речиси едногласно се спротивстави на промената на името на земјата, што го бараа Грција , ЕУ и САД како предуслов за приклучување. Владата на ВМРО, предводена од тврдиот националист Никола Груевски, вети дека Македонија секогаш ќе се вика Македонија. Така беше ставен во движење државен удар оркестриран од Западот.

Во февруари 2015 година, лидерот на опозициската партија СДСМ, Зоран Заев, почна редовно да ги фрла, како што тој и медиумите ги нарекоа „бомби“, но кои всушност беа штетни прислушувања на приватни разговори меѓу истакнати македонски личности. На снимките навидум Груевски и неговите министри се вмешани во тешки кривични дела, вклучително и убиство. Заев тврдеше дека свиркачите му ги пренеле незаконски снимените снимки. Премиерот возврати дека објавувањата биле обезбедени од странски разузнавачки служби, со цел да се принудат предвремени избори.

Години подоцна, независните истраги открија дека СДСМ на измамен начин ги монтираше и спојуваше овие протечени снимки за да ја искриви нивната содржина и лажно да ги инкриминира владините функционери. На пример , тие уредуваа една „бомба“ за да звучи како да вршеле заговор на врвни функционери на ВМРО да го прикријат убиството на млад Македонец во Скопје во 2011 година од страна на висок полицаец. Непрочистената лента покажува дека раководството на ВРМО е всушност шокирано од убиството и сака виновникот да биде строго казнет.

По објавувањето, силно манипулираните „бомби“ на Заев предизвикаа широки негодувања во Македонија, што поттикна стотици илјади граѓани да излезат на улиците против ВМРО. Отворено наречена „шарена револуција“ од учесниците граѓани и невладини организации, ЕУ и САД соодветно се вклучија и посредуваа во Договорот од Пржино , според кој Груевски поднесе оставка и се одржаа нови избори.

СДСМ стапи во функција преку кревка коалиција, а потоа почна да ги поставува темелите на промената на името на Македонија во експлицитна услуга на членството во НАТО, со помош од десетици милиони долари од разузнавачката служба УСАИД и антикомунистичкиот милијардер Џорџ Сорос . Пратениците беа уценувани, често со користење на незаконски прислушувани и поткупувани да донесат неуставни и многу контроверзни реформи. Ова овозможи ребрендирање на Скопје во „Северна Македонија“ и покрај речиси тоталниот недостаток на јавна поддршка, па дури и потпишувањето на претседателот. Западните сили наметнаа и лажен референдум, кој беше бојкотиран од повеќето граѓани.

Конечно, Северна Македонија беше формално примена во НАТО во март 2020 година. А Алијансата нема намера да застане тука. Официјални лица оттогаш постојано јасно ставија до знаење дека сметаат дека пристапот на Босна и Херцеговина е неизбежен. Ова е и покрај тоа што 98 отсто од босанските Срби се противат на членството, поради централната улога на НАТО во криминалното уништување на Југославија во текот на 1990-тите. Постојат тајни британски напори за промовирање на НАТО и во Србија, каде што над 80% од населението се противи на пристапувањето.

Ветеранот британски агент пристигнува во Македонија, прави политички хаос

Во август 2013 година, Чарлс Гарет доби назначување за амбасадор на Лондон во Македонија. Неговиот експресен кус беше да и помогне на земјата „да ги постигне своите цели за влез во НАТО и ЕУ“. Познавани локални извори го информираа The Grayzone дека тој имал инструмент за „шарената револуција“, дистрибуирајќи готовина на невладините организации и активистите вклучени во немирите од неговата дипломатска торбичка, додека се обидуваше да ги привлече владините поддржувачи. 

Биографијата на Гарет ги содржи сите белези на доживотен службеник на МИ6. Неговата долга кариера во лондонската дипломатска служба вклучува магии во Кипар , Хонг Конг , Швајцарија и Тајван , сите клучни јадра на собирање разузнавачки информации и акција на британската странска шпионска агенција. Тој, исто така, беше испратен на Балканот во втората половина на 1990-тите, кога регионот стана вистинско игралиште на МИ6 . 

Според Договорот од Пржино, беше формирано Специјалното обвинителство (СЈО) кое ќе истражува функционери за тешки кривични дела наводно откриени со незаконското прислушување. За раководење со Канцеларијата беше избрана досега непозната обвинителка од мал македонски пограничен град, Катица Јанева. Додека СЈО требаше да поведе судски дејствија против активистите на СДСМ – вклучително и Заев, за објавување на прислушуваните – обвинителствата никогаш не се реализираа. Во меѓувреме, сите западни функционери кои ја посетуваа Македонија се погрижија да го посетат седиштето на СЈО и да се дружат со Јанева. Меѓу нив, се разбира, беше и Гарет.

Првично, западните новинари ја третираа Јанева со повеќе профили за срнење. Британскиот печат беше особено погоден, а Фајненшл тајмс ја нарекуваше македонската „Бијонсе“. Би-Би-Си ги нарече Специјалната обвинителка и нејзините двајца главни помошници „Ангели на Чарли“, тврдејќи дека триото биле „злоб на македонската политичка елита и хероините од уличните протести кои сега ја потресуваат малата балканска нација“. Во долгиот „документарец“ финансиран од УСАИД беше прикажан нејзиниот персонал како телефонски се потсмева на нивните цели додека разговараше за кого потоа да затвори.

Тоа емитување оттогаш е отстрането од мрежата и денес практично не може да се најде трага од неговото постоење на интернет. Можеби ова е затоа што во јуни 2020 година Јанева беше осудена на седум години затвор за корупција. Нејзината крстоносна војна за борба против криминалот од самиот почеток беше непристојна, партизанска измама . Попатно, Специјалната обвинителка тајно се збогатуваше со најразлични бескрупулозни, криминални средства. Вистинската цел на СЈО беше дестабилизација на владата на ВМРО и дискредитација на нејзините поддржувачи преку здружување.

 

Целите на Јанева честопати беа обвинети за смешни обвиненија. На пример, во една фаза премиерот Груевски беше обвинет за „злоупотреба на службената положба“ за пуштање во употреба на изградбата на два „кинески автопати“. Обвинителите обвинија дека тој неправилно користел од договорот - не финансиски, туку затоа што ќе „добие зголемување на популарноста“ доколку автопатите се завршат во предвидениот рок. На друго место, новинарка од про-ВМРО беше обвинета за даночна измама за отпишување алишта како деловен трошок, и како резултат на тоа беше подложена на многу мизогиниски потсмев во медиумите поврзани со СДСМ.

Уште потешко, сопственикот на независна информативна страница изврши самоубиство откако СЈО го изврши притисокот да стане државен сведок, по полициските рации во раните утрински часови, насочени кон него и неговото семејство. Случаите што беа покренати против сопствениците на телевизиите Сител и Нова што ги поддржува владата ја сменија уредувачката линија во корист на СДСМ, што доведе до целосно затворање . На негово место, ексцентричната македонска медиумска личност по име Бојан Јовановски, наречен Боки 13, ја лансираше бесно про-СДСМ 1ТВ.

Јавно, Боки 13 ја користеше својата станица за немилосрдно да ја промовира владата предводена од СДСМ и работата на СЈО, а Јанева беше чест гостин на нејзините разновидни „фактички“ и забавни програми. Приватно, тој би изнудувал богати бизнисмени обвинети од Јанева, ветувајќи дека ќе ги отстрани нивните правни проблеми во замена за раскошните реклами за купување на 1ТВ или значителни донации за неговата „добротворна организација“, Меѓународното здружение. Никој друг освен Чарлс Гарет не седна на неговиот одбор .

Преврати го следат Гарет каде и да оди 

Во 2019 година, додека овие факти станаа јавно познати, а Јанева и Боки 13 беа во затвор, Гарет беше безбедно извлечен од Скопје, откако беше назначен за британски амбасадор во Киргистан. Речиси веднаш, во Бишкек избувна револуција . Масовните демонстрации, поттикнати од извештаите за местење на гласовите на парламентарните избори во октомври 2020 година, кулминираа со упадот на војската во комплексот на претседателот Суронбај Јеенбеков и отстранувањето – физички – од функцијата.

Во февруари 2022 година , весник поврзан со владата на Киргистан отворено го обвини Гарет дека управува со „петтата колона“ во Бишкек. Се тврди дека пред гласањето во 2020 година, тој заедно со претставниците на американскиот Стејт департмент се сретнал со локални новинари и блогери, нудејќи им огромни суми за да ги идентификуваат изборните прекршувања - како што е местење на гласовите - и документирање на официјален притисок врз медиумите и групите на граѓанското општество . Гарет, наводно, им ветил врвна опрема за емитување, за да го зголеми досегот на нивната публика. Не долго по објавувањето, тој се врати во Лондон.

Герет оттогаш се држеше низок профил, а сега зазема пристојна улога надгледувајќи ја Комисијата за воени гробови на Комонвелтот . Сепак, во септември 2023 година, тој достави писмени докази до британската парламентарна комисија која го истражува „ангажманот на Лондон во Централна Азија“. Тој се залагаше за низа тактики за искористување на „пореметувањето предизвикано од обновената инвазија на Москва на Украина“ со цел да се поткопа историските, економските и политичките врски на регионот со Русија и Кина.

Кога министерот за надворешни работи Дејвид Камерон спроведе турнеја низ Централна Азија во мај 2024 година со голема публицитет , тој до писмо ги следеше предлозите на Гарет. Наследството на амбасадорот видливо опстојува и во Македонија денес. Во март 2016 година , демонстрантите на шарената револуција се обидоа да ја запалат канцеларијата на претседателот, откако беа помилувани 56 лица обвинети од СЈО. Просториите беа претворени во седиште на UK Aid, сега веќе непостоечка британска владина агенција интимно вмешана во неолибералното грабеж на Украина.

Оваа улога вклучуваше водење тајни комуникациски кампањи во име на Киев за промовирање на уништувањето на правата на работниците на локално ниво. Веројатно организацијата била ангажирана во слично черепство во Скопје, откако Гарет влегол во градот. Враќањето на ВМРО во власта конечно им нуди на македонските граѓани можност да ги запрат операциите на сите фронтови и прекини на разузнавањето на САД и Велика Британија кои дејствуваат на нивна територија и да ја вратат територијата освоена од странство.

 

текстот е преземен од  https://thegrayzone-com.translate.goog/2024/06/14/british-meddling-macedonia-unravels/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=mk&_x_tr_hl=mk&_x_tr_pto=wapp
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани