АСАНЖ НА СЛОБОДА!!! Основачот на Викиликс Асанж ќе се изјасни за виновен во договор со САД и ќе биде ослободен од затвор
  Објавено на
share

АСАНЖ НА СЛОБОДА!!!

Основачот на Викиликс Асанж ќе се изјасни за виновен во договор со САД и ќе биде ослободен од затвор

Демонстрант, протестирајќи против можната екстрадиција во САД на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, чита весник пред Високиот суд во Лондон, 20 мај 2024 година
Демонстрант, протестирајќи против можната екстрадиција во САД на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, чита весник пред Високиот суд во Лондон, 20 мај 2024 година

Асанж (52) се согласи да се изјасни за виновен по едно кривично обвинение за заговор за добивање и откривање доверливи документи за национална одбрана на САД, според поднесоците во Окружниот суд на САД за Северни Маријански Острови.

Асанж треба да биде осуден на 62 месеци што веќе ги отслужи на сослушувањето на островот Сајпан во 9 часот по локално време в среда.

По тоа рочиште се очекува да се врати дома.

Адвокатот на Асанж не одговори веднаш на барањето за коментар.

Викиликс во 2010 година објави стотици илјади доверливи американски воени документи за војните на Вашингтон во Авганистан и Ирак - најголемите безбедносни нарушувања од ваков вид во американската воена историја - заедно со делови од дипломатски телеграми.

Асанж беше обвинет за време на администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп поради масовното објавување на тајните американски документи од страна на Викиликс, кои беа обелоденети од Челзи Менинг, поранешна американска воена разузнавачка аналитичарка, која, исто така, беше обвинета според Законот за шпионажа.

Серијата од повеќе од 700.000 документи вклучуваше дипломатски телеграми и сметки на бојното поле, како што е видео од 2007 година од американски хеликоптер кој пука кон осомничените бунтовници во Ирак, убивајќи десетина луѓе, вклучително и двајца вработени во вестите на Ројтерс.

Тоа видео беше објавено во 2010 година.

Обвиненијата против Асанж предизвикаа бес кај неговите многубројни глобални поддржувачи кои долго време тврдеа дека Асанж не треба да се соочи со обвиненија кои обично се користат против вработени во федералната влада кои крадат или објавуваат информации.

Многу застапници за слободата на медиумите тврдат дека кривичното обвинение за Асанж претставува закана за слободата на говорот.

Асанж првпат беше уапсен во Британија во 2010 година по европски налог за апсење, откако шведските власти рекоа дека сакаат да го испрашаат за наводите за сексуален криминал, кои подоцна беа отфрлени.

Тој побегна во амбасадата на Еквадор, каде што остана седум години, за да избегне екстрадиција во Шведска.

Тој беше извлечен од амбасадата во 2019 година и затворен поради прескокнување на кауција.

Оттогаш тој е во лондонски затвор со највисока безбедност, од каде што речиси пет години се бори против екстрадиција во САД.

Додека бил во затвор Асанж се оженил со својата партнерка Стела со која имал две деца додека бил затворен во амбасадата на Еквадор.

 

https://youtu.be/2nKBzlGqArQ?si=FvVGeLgdApXrqfYH
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани